JAKÝ JE FUNKČNÍ ROZDÍL MEZI PROVĚTRÁVANOU FASÁDOU A KLASICKOU NEVĚTRANOU FASÁDOU?
Oproti klasickým fasádám s kontaktním zateplením zůstává u provětrávané fasády mezi vnějším obkladem a obvodovou zdí, případně vloženou tepelnou izolací, vzduchová mezera. Díky ní je u těchto fasád umožněno neustálé odvětrávání povrchu stěn.
Větraná mezera příznivě napomáhá snižovat tepelné zisky ze slunečního záření, čímž svojí pouhou přítomností snižuje teplotu v interiéru za horkých teplých letních dní. Naopak v zimních měsících strhává proudící vzduch v mezeře vlhkost pronikající ven z interiéru a tím zabraňuje kondenzaci vlhkosti uvnitř konstrukce.
Pravděpodobně nejběžnějším problémem se zateplenou fasádou polystyrenem jsou plísně a řasy. Objevují se pár let po zateplení a vidíme je téměř ve všech bytových domech ve formě zelených až černých fleků.
Jaká je příčina plísní a řas na fasádě?
Příčinou tvorby plísní a řas jsou malé trhliny, které se vyskytují na vnější fasádě. Vlivem vnějšího počasí (teploty, dešťová voda, UV záření) fasádní nátěr postupně zvětrává a vznikají v něm malé mikrotrhliny, do kterých se dostává dešťová voda. Tato místa poskytují vlhké prostředí, které je ideální pro tvorbu a růst plísní a řas.
Postupem času se mohou praskliny zvětšovat a vlhkost se může dostat do izolace nebo až na obvodové zdivo zatepleného domu – čím nastává ještě větší problém: nejen že tepelná izolace ztrácí velmi rychle svou funkčnost (vysoká vlhkost, neprodyšný polystyren = neodvádí vodní páry), ale můžeme se setkat s plísní i v interiérech. A to už představuje velmi vážné zdravotní riziko, nemluvě o tom, že problémy s vlhkými zdmi se odstraňují o něco hůř.